600 Ogrodzenie elektryczne dla bydła

Ogrodzenie elektryczne dla bydła

1
2
3
4
5

1
Ogrodzenia elektryczne dla bydła

Istnieje kilka wariantów ogrodzeń dla bydła. W zależności od rasy bydła, liczba drutów ogrodzenia może się wahać od jednego do sześciu.


2
Ogrodzenia elektryczne dla bydła mlecznego

Krowy mleczne należą do najłatwiejszych zwierząt do utrzymania w ogrodzeniu elektrycznym, ponieważ są one stosunkowo powolne i są przyzwyczajone do codziennego kontaktu z ludźmi. Bydło mleczne podczas wypasanania można zazwyczaj ogrodzić jednym plecionym drutem lub taśmą 12mm o zasilaniu około 0,25 dżula lub mniej pod warunkiem, że napięcie na ogrodzeniu wynosi około 2000 - 3000V.


3
Ogrodzenia elektryczne dla bydła mięsnego

Aby bezpiecznie ogrodzić większość bydła mięsnego, potrzeba zasilacza zapewniającego minimum 2000 - 3000 V na linii ogrodzenia. Wpływ na poziom napięcia ma roślinność na linii ogrodzenia, długość oraz rodzaj przewodu.


4
Ogrodzenia elektryczne dla byków

Jeśli są trzymane oddzielnie, do celów hodowlanych, byki lub inne agresywne zwierzęta gospodarskie mogą przejawiać się silną motywację do ucieczki z zamknięcia, szczególnie gdy w pobliżu są krowy. Aby ogrodzić byki, należy zapewnić 3000 - 4000 V na linii ogrodzenia z zasilaniem, które gwarantuje co najmniej 1,5 dżula zapasu energii. Cztery do pięciu przewodów będą najlepszym rozwiązaniem. Dla bardziej agresywnych zwierząt, potrzeba więcej energii dla bardziej intensywnych wstrząsów, aby zniechęcić je do ponownego zbliżania się do ogrodzenia. Tak więc pożądana będzie większa moc, szczególnie dla długich ogrodzeń.
Uwaga: minimum 4.000 - 5.000 V na linii ogrodzenia jest wymagane do ochrony przed drapieżnikami.


5
pastuch-montaż

Większość bydła jest tuczona na trawie w wieku od kilku miesięcy do 2 lat i jest zwykle posłuszna, zatem 3 druty prawdopodobnie wystarczą. Odstępy między przewodami zależą od rasy / wielkości bydła, ale w ogólnym przypadku na ogrodzeniu stałym lub granicznym druty powinny być rozmieszczone na wysokości kolan, górnej i dolnej części klatki piersiowej zwierząt.
Ogrodzenia tymczasowe
Jeśli celem budowanego płotu jest to czasowe podział w ramach stałej granicy, kwestia bezpieczeństwa może nie być istotnym problemem. W związku z tym, pleciony drut lub taśma z tworzywa sztucznego na ruchomych słupkach może być najlepszym rozwiązaniem.
Ogrodzenia pastwisk dla krów mlecznych są zwykle zasilane przy użyciu przenośnego zasilacza przenośnego zasilacza (rozważa się 9V zasilanie dla ułatwienia przemieszczania), plecionego drutu lub taśmy i plastikowych lub metalowych słupków (typu pigtail). Do grodzenia przeważnie używa się jednego drutu na wykości około 90 - 100cm nad ziemią. Korzystanie z bębna do nakręcenia drutu sprawia, że przesunięcie ogrodzenia jest znacznie bardziej wydajne.
Ogrodzenia stałe
Zakładając, że nie dysponujemy drugą barierą, taką jak żywopłot, mur czy płot graniczny ogrodzenia powinny być zbudowane z drewnianych słupków, drutów wysokiej wytrzymałości i najlepiej zasilania z sieci elektrycznej.
Trenowanie bydła: Czy bydło jest przyzwyczajone do elektrycznego ogrodzenia w ograniczającego pastwisko? Jeśli nie, należy dołożyć starań, aby zapewnić, że są bydło jest przygotowane do szanowania ogrodzenia poprzez umożliwienie mu kontaktu z przewodzącymi elementami i odebrania kilku wstrząsów. Wszystkie gospodarstwa domowe i zwierzęta potrzebują wstępnego "szkolenia" do przestrzegania granic pastwiska. Najlepiej pod nadzorem, w celu upewnienia się, że zwierzęta nauczą się skąd szok pochodzi i że pozostaną w bezpiecznej odległości od płotu. Wysoki poziom wstrząsu musi być zapewniony tylko w fazie "szkolenia" do stworzenia psychologicznego efektu "strachu" w celu szybszego nauczenia zwierząt poszanowania ogrodzenia.
wysokosc drutów pastucha bydla
Zalecane zasilanie
Jako bardzo ogólną wskazówkę można powiedzieć, że ogrodzenia powinny mieć energię nie mniejszą niż 0,5 dżula dla bydła i zazwyczaj dodatkowe na 0,5 dżula na km długości ogrodzenia przy użyciu kilku przewodów wysokiej wytrzymałości drutu o grubości 2,5 mm.
Jeśli to możliwe, należy używać zasilania sieciowego. Koszty są niskie nawet przy dużych zasilaczach i nie trzeba się martwić o ładowanie baterii.
Gdy przemieszcza się tymczasowego ogrodzenia w cyklu dziennym, należy rozważyć zastosować lżejsze zasilanie bateryjne 9V.
Zasilane z baterii słonecznych jest idealne do zastosowań w stałych i pół-stałych ogrodzeniach, gdzie zasilanie sieciowe nie jest dostępne.


www.elektryzatory.pl wszelkie prawa zastrzeżone.